Jaką głębokość osiągają studnie głębinowe?
Jeśli dane gospodarstwo domowe nie ma możliwości podłączenia się do sieci wodociągowej, warto postawić na studnię głębinową. Plus tego rozwiązania stanowi również fakt, że pobieranie tego typu wody jest praktycznie darmowe. Do kosztów trzeba jedynie zaliczyć wybudowanie studni oraz cenę za pobór prądu, który jest potrzebny do działania pompy. Stawiając na tego typu rozwiązanie, warto dowiedzieć się, na jakiej głębokości powinna być umieszczona studia, aby popranie funkcjonowała.
Od jakich czynników zależy głębokość usadowienia studni?
Jak wskazuje nazwa, studnia głębinowa musi docierać aż do wód głębinowych. W zależności od charakterystyki danego terenu, a nawet regionu, woda może znajdować się od 20 do 160 metrów pod powierzchnią ziemi. Przed rozpoczęciem prac związanych z ulokowaniem wody, warto zrobić rozeznanie terenu i doradzić się fachowca, aby wiedzieć, w jakim miejscu najlepiej szukać źródła. W tym celu warto skorzystać z usług geologa albo wyspecjalizowanej firmy w celu wskazania głębokości wykopu oraz nakreślenia warunków hydrologicznych. To jak głęboko powinna być usadowiona studia, zależy od paru czynników. Jednym z nich są warunki geologiczne panujące w miejscu, w którym ma zostać ulokowana tego typu konstrukcja. Nie mniej istotne jest jej przeznaczenie. Przyjmuje się, że budynki mieszkalne mają mniejsze zapotrzebowanie na wodę niż przemysłowe, więc mogą być płycej usadowione w gruncie.
O czym warto pamiętać przy montażu studni głębinowej?
Żeby studia głębinowa sięgała do wody znajdującej się pod powierzchnią ziemi, konieczne jest jej ulokowanie za pomocą metody wiercenia. Trzeba również zadbać o wybór odpowiedniej pompy, ponieważ musi ona sobie poradzić z „podnoszeniem” wody z danej głębokości. Istotna jest też odpowiednia obudowa studni, gdyż pozwala ona na zabezpieczenie konstrukcji przed korozją. Co więcej, dzięki tej czynności do wód gruntowych nie dostają się żadne zanieczyszczenia.